• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0
Плусинфо12:45 26 февруари 2018 ● Прочитано 2246

Со првите поообилни врнежи на снег, Општина Карпош ја ангажираше фирмата „Анизор“ задолжена за одржување на сообраќајници и патишта во зимски услови на територија на локалната самоуправа. Од синоќа, фирмата, со три возила (со два камиона опремени со „нож“ и фрлач на сол, како и со „Крамер“ - специјално возило за расчистување на помали и тешко пристапни улици), непрекинато работат на расчистување на снегот, велат од оштината.

„Снегот се чистеше и улиците се посипуваа со сол, на патот за Горно Нерези, на ул. Трнодол за населбата Трнодол, на ул. Жданец за населбата Жданец, на ул. Ловќенска бр. 4 и 9, и во населбата Бардовци на ул. 4 и 6. Инаку, во последните 14 часа расчистени се повеќе улици во Карпош 1 и Карпош 2 (кај Полициската станица и кај Машински факултет), во Карпош 3 и Карпош 4. Се расчистуваа и улиците во Влае 1 (се до Кејот на Вардар, до клиниката Неуромедика), во Влае 2, како и во Тафталиџе 1 и 2“, соопшти општна Карпош.

Освен со механизација, улиците и пешачките патеки во Карпош се расчистуваат и рачно, од работниците од локалната самоуправа задолжени за комуналната хигиена, кои чистат пред градинките, училиштата и поважните институции. Е

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Зачестиле пријавите за напади од кучиња, граѓани ги повикуваат надлежните на терен

Градските власти велат дека имаат доволно ресурси за бездомните кучиња да добијат хуман третман, но оти во зима нападите зачесуваат поради гладот.

Сопиште го бара Ќосето за да го постави на кружниот тек

Општина Сопиште бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради, да им го отстапат споменикот на Андон Јанев Ќосето.

„Берлин бар“ нуди ноќевање и оброк на животинчиња додека трае студот

„Берлин бар“ се наоѓа во близина на железничката станица во Скопје. Првиот гостин е кучето Среќко (Lucky).

Плоштад „Македонија“, Стара чаршија, Камени мост се чистат од снег

Попладнево се расчистваат и главните улици во градот, како Партизанска и Илинденска.

Снегот прекина повеќе автобуски линии, некои возат скратени рути

Од ЈСП „Скопје“ информираат дека контактираат со Зимската служба на Град Скопје и во зависност од временските услови се очекува нормализирање.

НАЈЧИТАНИ