• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0
Плусинфо13:23 26 февруари 2018 ● Прочитано 2681

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје информира дека во текот на минатата ноќ и утринава работат на расчистување на снегот и мразот во сите скопски општини, согласно програмата за работа на Зимската служба.

Во расчистувањето на снегот, како што информираат од ЈП „Комунална хигиена“ се ангажирани 125 работници, четири трактора со специјални четки за снег, еден трактор со специјални ножеви за снег, два мотокултиватора, како и две патарки за расфрлање на сол.

Во централното градско подрачје, расчистувањето се врши на плоштадот „Македонија“, во Старата чаршија, како и на пешачките патеки и тротоарите на мостот „Гоце Делчев“, Камениот мост, Мостот на револуцијата, Мостот „Бит Пазар“ и мостот „Слобода“.

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје во моментов работат на расчистување на снегот долж улиците „Партизанска“, „Илинденска“, „ВМРО“, „11-ти Октомври“, „Крсте Мисирков“, „Цветан Димов“, „Х.Т.Карпош“, „Димитрија Чуповски“, „Филип Втори“, „Мајка Тереза“ и „Александар Македонски“. Работите ќе продолжат во три смени, во текот на целиот ден и претстојната ноќ.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Зачестиле пријавите за напади од кучиња, граѓани ги повикуваат надлежните на терен

Градските власти велат дека имаат доволно ресурси за бездомните кучиња да добијат хуман третман, но оти во зима нападите зачесуваат поради гладот.

Сопиште го бара Ќосето за да го постави на кружниот тек

Општина Сопиште бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради, да им го отстапат споменикот на Андон Јанев Ќосето.

„Берлин бар“ нуди ноќевање и оброк на животинчиња додека трае студот

„Берлин бар“ се наоѓа во близина на железничката станица во Скопје. Првиот гостин е кучето Среќко (Lucky).

Карпош се справува со снегот

Снегот се чистеше и улиците се посипуваа со сол на патот за Горно Нерези, на ул. Трнодол во населбата, Жданец, во населба Бардовци на ул. 4 и 6.

Снегот прекина повеќе автобуски линии, некои возат скратени рути

Од ЈСП „Скопје“ информираат дека контактираат со Зимската служба на Град Скопје и во зависност од временските услови се очекува нормализирање.

НАЈЧИТАНИ