• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0

Блендирањето на храната не е толку здраво

Истражувањата потврдиле дека многу процеси во дигестивниот тракт се активираат само кога џвакаме.

Путерот го намалува ризикот од срцеви заболувања

Обемните проучувања покажале дека не постои директна врска помеѓу консумирањето на сите заситени масти и срцевите заболувања.

Коктел за добро утро

Со оваа мешавина ќе добиете вистинска инјекција за будење на организмот и помош во борбата против стресот.

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

Чудесниот целер го спасува срцето

Овој плод содржи изобилство од хранливи материи, а е особено добар за здравјето на крвните садови.

Белите дробови на децата најпогодени од загадениот воздух

На Институтот Козле, на пример годишно се третираат 39.000 деца, од кои 35.000 се лекуваат амбулантски додека дури 4.000 се хоспитализираат.

Аутизмот секогаш го следат и други болести

Обично се јавуваат проблеми со имунитетот, спиењето, варењето, а доаѓа и до развој на генетски и психијатриски болести.

Кои се најлошите намирници за мозокот?

Дознајте кои намирници треба да ги избегнувате, доколку сакате да го зачувате здравјето на мозокот.

Научниците на праг на тестот за рано откривање на аутизмот

Истражување покажало дека кај децата со аутизам постои поголем степен на оштетени протеини, во споредба со децата кои го немаат тоа нарушување.

Гускина маст, како лек и како деликатес

Гускината маст со векови се користи во народната медицина како лек против бронхитис, хронична кашлица и други болести на дишните патишта.

Светот ги изневерува новороденчињата, вели УНИЦЕФ

Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа.

Дали е туната опасна по здравјето?

Често посегнуваме по туна кога ни треба вкусен ручек набрзина, но еве колку туна смеете да јадете за да не се отруете со жива.

Роса отвора Школи за родителство во Македонија

Kон крајов на годинава, Роса ќе отвори школи во Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје, во Клиничката болница во Битола и во Општата болница во Гост

СЗО со нови препораки за родилките

Оттаму предупредуваат на се поголемиот број медицински интервенции при породувањата, како што е царскиот рез, кои не се секогаш неопходни.

Кои намирници се „виновници“ за ракот?

Научниците одамна се обидуваат да утврдат дали постои врска помеѓу одредени намирници и заболувањата од рак, а сега дошле до нови сознанија.

Едноставен начин за забрзување на метаболизмот и чистење од токсини

Овие состојки го забрзуваат метаболизот и го чистат телото од токсините и од вишокот маснотии кои се наталожиле во телото

Со една лажица мед, здравје од глава до пети

Изгледа дека вечната потрага по некој волшебен природен лек кој ќе ни ја направи кожата поубава, организмот посилен, расположението подобро, завршува

Како делуваат неколку чешниња лук на вашиот организам?

Лукот е многу здрав и познат по своите антибактериски, антигабични, антиоксидантни дејства и делува за само неколку часа.

Денеска е меѓународен ден на децата заболени од малигни болести

Ракот е втората најчеста причина за смртност на децата на возраст од една до 14 години.

Дали научниците навистина нашле начин за рано откривање на аутизам?

Истражувањето покажало 80 отсто точност во предвидувањата кое дете ќе развие симптоми, а кое не

НАЈЧИТАНИ