• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0
Плусинфо11:50 27 февруари 2018 ● Прочитано 2150

Општина Сопиште бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради, да им го отстапат споменикот на Андон Јанев Ќосето, откако Град Скопје го отстрани од пред судска палата по основ дека е дивоградба. 

На денешната седница на општинскиот Совет на Сопиште се разгледува ова барање, а поради мнозинството советници на ВМРО-ДПМНЕ, се очекува барањето до Здружението да биде изгласано.

„Доколку ова наше барање биде прифатено, споменикот би се поставил на кружниот тек во село Сопиште, кој беше изграден при изградба на регионалниот пат кој го поврзува Сопиште со Сончев Град и Градот Скопје, а кој простор сè уште не е доуреден. Барањето го поднесуваме согласно донесена Одлука од страна на Советот на општина Сопиште на седница одржана на ден 27.02.2018 година. Се надеваме на позитивен одговор од Ваша страна“, се наведува во барањето до Здружението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Зачестиле пријавите за напади од кучиња, граѓани ги повикуваат надлежните на терен

Градските власти велат дека имаат доволно ресурси за бездомните кучиња да добијат хуман третман, но оти во зима нападите зачесуваат поради гладот.

„Берлин бар“ нуди ноќевање и оброк на животинчиња додека трае студот

„Берлин бар“ се наоѓа во близина на железничката станица во Скопје. Првиот гостин е кучето Среќко (Lucky).

Плоштад „Македонија“, Стара чаршија, Камени мост се чистат од снег

Попладнево се расчистваат и главните улици во градот, како Партизанска и Илинденска.

Карпош се справува со снегот

Снегот се чистеше и улиците се посипуваа со сол на патот за Горно Нерези, на ул. Трнодол во населбата, Жданец, во населба Бардовци на ул. 4 и 6.

Снегот прекина повеќе автобуски линии, некои возат скратени рути

Од ЈСП „Скопје“ информираат дека контактираат со Зимската служба на Град Скопје и во зависност од временските услови се очекува нормализирање.

НАЈЧИТАНИ