• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0

Тројца космонаути се вратија од Меѓународната вселенска станица на Земјата

Вселенската капсула со двајца американски астронаути и един руски космонаут од Меѓунардоната вселенска станици слета утринава во Казахстан.

На 93 години замина за Кенија да волонтира

Фотографијата на Ирма на која со една рака се потпира на бастун, а со другата влече црвен куфер, на социјалните мрежи ја сподели нејзината внука.

Не можеле да му ја најдат вената, па ја одложиле смртната казна

Погубувањето било прекинато во 23.30 часот, бидејќи било заклучено дека не можат да му ја најдат вената.

Останува спорната црковна камбана посветена на Хитлер

На ѕвоното е изгравирано „Сѐ за татковината - Адолф Хитлер“.

Неочекувани резултати: Ваквите деца во иднина ќе заработуваат најмногу

Дури и самите истражувачи биле изненадени од резултатот

Во бавча нашол прстен стар 700 години

Од Управата за антиквитети изјавиле дека пронаоѓачот на прстенот ќе го одликуваат со сертификат за добар граѓанин.

Трансродова актерка ќе доделува Оскари

Тоа е прекрасно, но се надеваме дека не е за последен пат, изјавила трансродовата новинарка Зои Тур.

Прва фотографија од бебето на Кардашијан од сурогат-мајката

Поради компликации во првите две бремености, Ким и Канје одлучија да ангажираат жена што ќе им роди дете.

Ја тужи агенцијата што му ветила секс со Меган Фокс

Деталите за случајот се наведени во документацијата што е доставена до Врховниот суд во Нов Јужен Велс во Австралија.

Почина ќерката на Бил Козби што жестоко го бранеше

Таа беше гласен поддржувач на својот татко при судскиот случај против него за силување.

Нови правила во Амстердам: Туристите да не зјапаат по излозите во Црвената зона

Во областа, која е магнет за љубопитни туристи, според новите построги правила ќе бидат забранети и врева и користење дрога и алкохол.

По повеќе од половина век падна снег во Неапол

Последен пат жителите на јужниот град крај Неаполскиот Залив виделе ваков обилен снег пред повеќе од половина век, во 1956 година.

Зголемена продажбата на кубански пури

Куба минатата година продаде пури во вредност од 500 милиони долари, што претставува зголемување од 12 отсто во однос на 2016 година.

Русија воведува задолжителни часови по шах во училиште

Министерството за образование на Русија планира во следните 2 години во училиштата да воведе задолжителни часови шах за учениците од прво до четврто

Нов тренд: Авокадо наместо кутија за веренички прстен

Луѓето повеќе не се задоволни со прстен во парче торта или ризикувајќи јавно понижување на стадион, сега се појави и нов тренд – прстен во авокадо.

Што се случува кога научници си играат со храна?

Вино, кафе и мохито во цврста форма, овошен кавијар, жолчка од јајце која не е жолчка, домат кој не е домат и виски што не се пие, туку се шмрка.

Футуролог: Луѓето родени по 1970 година ќе може да станат бесмртни

Генетското инженерство и вештачката интелигенција ќе му помогнат на човекот да ги надмине ограничувањата на своето тело.

Свештеници од Ватикан се маваа со снежни топки на плоштадот Свети Петар

Во Рим ова е најголемиот снег што паднал кон крајот на февруари во последните неколку децении.

Трансродова жена ќе доделува Оскари

Ѕвездата на филмот „Фантастична жена“ кој е номиниран за најдобар странски филм, ќе биде меѓу лицата кои ќе ги доделуваат Оскарите.

Севернокорејските навивачки се сексуални робинки на политичарите

Дури и спортистите како и тренерите многумина ги опишуваат како „робови“ на Ким Џонг-ун, пишува „Индепендент“.

НАЈЧИТАНИ