• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0
Во Маврово речиси метар снег, - 11 степени во Ѓуриште

Минус 7 степени се измерени во Скопје Петровец, Тетово, - 6 во Крива Паланка и Штип, - 5 во Виница, Дебар, - 3 во Демир Капија, - 2 во Охрид, -1 Прлеп

Еленовски пратеник за НАТО во Брисел, Дарлишта директор на Матични книги

Владата на својата 56-та седница отповика неколку конзули на Република Македонија.

Заеднички контроли на граничните премини Табановце и Пелинце

Ова предвидува олеснување на слободната трговија со стока и подобрување на заедничкото управување со ризик, гранични контроли со едно застанување.

Запалено грчкото знаме пред Собрание

Демонстрантите побараа итен прекин на разговорите за името на државата и отфрлаат референдум.

Владиката Петар го повика Господ на помош за името

Јас мислам дека најмногу ќе ни помогнат браќата Грци со тоа што нема да отстапат од црвените линии, додаде тој.

Одрон го запре сообраќајот на патот Крива Паланка-Деве Баир

Екипите на ЈП Македонијапат работат на расчистување на одронот.

Протест за одбрана на името во Скопје

Во првите редови можеше да се забележи и владиката Агатангел.

Целосен прекин на сообраќајот Крушево-Прилеп и Крушево-Демир Хисар

Поради врнежи од снег воведена е забрана за тешки товарни возила на планинскиот превои Ѓавато, Буково, Стража и Пресека.

Приведен советник на Курто Дудуш, барал мито за легализација

Приведениот советник бил фатен е со обележани банкноти.

Филипче ја одзеде дозволата за работа на „Санте Плус гроуп“

Министерството за здравство информира дека обдукцискиот наод на родилката нема да го коментира.

Пикап удри пешак кај Ново Лисиче

Засега нема информации со какви повреди се здобил пешакот, кој е префрлен на скопските клиники, информираат од полицијата.

Влада: Заев за Ројтерс не кажал дека Македонија е спремна за мали промени во Уставот

Посочените предлози не се на Македонија, туку на медијаторот Нимиц, се наведува во реакцијата од Владата.

Забрана за камиони на Пресека, Буково и на Стража

Поради сообраќајна незгода на планинскиот превој Пресека од 16:25 часот сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента.

Заев: Предлозите за името се Северна, Горна, Вардарска и (Скопје)

Македонија понудила четири опции за решавање на спорот за името со Грција, изјави македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за агенцијата Ројтерс.

Конкурс за учество во Фулбрајт студентската програма за 2019/2020

Квалификувани за да се пријават се кандидатите кои завршиле високо образование, или се запишани на постдипломски студии.

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара двотретинско мнозинство за одземање на пратенички имунитет

Ова е само еден од предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за измените на собранискиот Деловник, кои утре партијата ќе ги стави на маса пред владејачката СДСМ.

Царовска: ОЈО одлучува против кого ќе има обвиненија за злоупотребуваните штитенички

Царовска нагласи дека Владата и Министерството се залагаат за брза трансформација и на „25 Мај“ и на „Ранка Милановиќ“.

Родители до градоначалникот Темелковски: Кој ја турка под тепих нечистотијата во Кузман?

Во 2017 година биле поднесени девет претставки за кујни во детски градинки, училишта и домови.

Директор од средно училиште изнајмувал спортска сала без да го пријави профитот

Со ваквите дејствија, според МВР, пријавениот го оштетил буџетот на училиштето за вкупен износ од 354.972 денари.

Владата ќе го разреши Џејсон Мико од позицијата почесен конзул

Како отворен лобист за интересите на ВМРО-ДПМНЕ, Американецот Џејсон Мико пишуваше колумни во „Дневник“.

НАЈЧИТАНИ