• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0

Реал Мадрид нуди 70 милиони евра за Салах

Минатото лето Ливерпул плати 39 милиони евра на Рома за Мохамед Салах.

Челзи му нуди на Азар 300.000 фунти неделно

Овој износ не ги вклучува дополнителните бонуси и заработката на халфот од правата на користење на неговиот лик за комерцијални цели.

Поради временските услови, ФФМ ги одложи натпреварите од вторите лиги

Второлигашите ќе ги одиграат своите дуели во вторник на 6. март, одлучи Комисијата за натпревари при ФФМ.

УЕФА го казни „Вардар“ со 30.000 евра

„Вардар“ е казнет поради користење на пиротехнички средства, фрлање на предмети на теренот и за недоволно добра организација.

У19: Македонија со 5:0 ја совлада Финска

Во овој меч, Вујадин Станојковиќ не можеше да смета на Елиф Елмас (Фенербахче), Дарко Чурлинов (Келн) и Димитар Митровски (Спортинг Лисабон).

Нејмар оди на операција за да биде подготвен за Мундијалот

Изминатиот викенд, ѕвездата на ПСЖ ја скрши метатарзална коска на десната нога и го напушти теренот со повреден зглоб.

Ел Класико се враќа во „нормален“ термин

Претходно со цел да им се излезе во пресрет на гледачите од другите континенти натпреварот почнуваше многу порано од вообичаеното.

Костакурта: Конте е идеално решение за селекторското место

Иднината на Конте во Челзи е неизвесна и тоа го прави прв кандидат за селекторското место.

Околу 300 фудбалски работници присуствуваа на „Форумот на тренери“ на ФФМ

На форумот присуствуваа близу 300 наши тренери, а свои презентации имаа Небојша Марковски, директор на Центар за Едукација на ФФМ, Игор Ангеловски итн

И во Премиер лигата ќе има зимска пауза

Англичаните се познати по одржување натпревари за време на божиќните и новогодишните празници и тоа по згуснат распоред.

Кузмановски: Ни недостасува енергијата на Червар

Јас сум убеден дека можевме да одиграме подобро на неколку натпревари во текот на сезоната, но и да се загуби не е секогаш лошо, вели ракометарот.

Ширер: На Лукаку не му одговара тактиката на Мурињо

Белгиецот има 13 гола и 6 асистенции во Премиер лигата досега. Сепак, според Шир, пречка за повеќе е одбранбената тактика на Жозе Мурињо.

Заврши сезоната за Нејмар?

ПСЖ не кажа колку долго бразилскиот фудбалер ќе биде надвор од терените, но обично закрепнувањето од ваквата повреда трае два до три месеци.

Ѓоковиќ не игра, но напредува на АТП листата

Прв на листата е Швајцарецот Рожер Федерер, додека Шпанецот Рафаел Надал е втор.

Тренерот на Црвена звезда негира дека има конфликт со Перо Антиќ

Тренерот на „црвено-белите“ исто беше критикуван дека нема добар однос со еден од најискусните во екипата, македонскиот интернационалец Антиќ.

Нелоски ќе паузира осум месеци поради повреда

Станува збор за сериозна повреда, односно на ракометарот му се скинати лигаменти и повреден му е менискусот.

Спортистите често се жртви на хомофобични напади

Меѓународната иницијатива „Фудбалот против хомофобијата“ ја покренува свеста на народот преку спроведување кампањи, советувања и упатувања.

Ѓоковиќ и Пике ќе организираат Екипно тениско натпреварување

Ѓоковиќ и Пике веќе нашле и спонзори кои би го поддржале натпреварувањето со 30-40 милиони долари.

Болт утре ќе соопшти каде ќе почне фудбалска кариера

Спринтерот од Јамајка преку Твитер профилот објави дека утре утре ќе соопшти со кој фудбалски клуб договорил соработка.

Гвардиола и понатаму ќе ја носи жолтата лента за независна Каталонија

Во петокот Фудбалската асоцијација на Англија покрена обвинение против Гвардиола за носење жолта лента на натпреварот на ФА Купот против Виган.

НАЈЧИТАНИ