• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0
МИА19:16 27 февруари 2018 ● Прочитано 2217

Властите во германското гратче Херксхајм ам Берг одлучија да не ја отстранат камбаната од локалната црква, поставена во чест на нацистичкиот лидер Адолф Хитлер.

Камбаната која датира од 1934 година, предизвика раздор кај месното население. Додека некои настојуваат дека камбаната е навредлива, други велат дека нејзиното отстранување е бесмислен обид за преиначување на историјата на градот.

На ѕвоното е изгравирано „Сѐ за татковината - Адолф Хитлер“.

Во септември минатата година црквата одлучи да ја запре употребата на камбаната, но без да ја отстрани. Конечната одлука беше препуштена на Градскиот совет, кој стопанисува со камбаната. Синоќа, тие изгласаа таа да остане на своето место.

Образложението гласи дека немото ѕвоно ќе потсетува на помирувањето и ќе биде споменик против насилството и неправдата. 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тројца космонаути се вратија од Меѓународната вселенска станица на Земјата

Вселенската капсула со двајца американски астронаути и един руски космонаут од Меѓунардоната вселенска станици слета утринава во Казахстан.

На 93 години замина за Кенија да волонтира

Фотографијата на Ирма на која со една рака се потпира на бастун, а со другата влече црвен куфер, на социјалните мрежи ја сподели нејзината внука.

Не можеле да му ја најдат вената, па ја одложиле смртната казна

Погубувањето било прекинато во 23.30 часот, бидејќи било заклучено дека не можат да му ја најдат вената.

Дали ги миете конзервите пред отварање?

Лименките од сокови, пиво и конзервирана храна пред отварање добро измијте ги и исушете ги со картиени салфети.

Неочекувани резултати: Ваквите деца во иднина ќе заработуваат најмногу

Дури и самите истражувачи биле изненадени од резултатот

НАЈЧИТАНИ