• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0

Нема размена на затвореници, ослободен е курдскиот лидер

Во текот на судењето, пред судската зграда демонстрираа десетици негови земјаци, нарекувајќи го Ердоган „диктатор и фашист“.

Поранешен судија од Арканзас осуден на 5 години поради злоупотреба на службената должност

Поранешен судија од Арканзас е осуден на казна затвор од 5 годинипоради барање на сексуални противуслуги во замена за поблаги казни.

Снимка од кражба за која зборува целиот Балкан: Вистина или местенка (ВИДЕО)

Во Галеријата на Културно-информативниот центар во Загреб минатиот петок се случила кражба, а сега се објавени и снимки од настанот.

Кога дознав дека сум кандидат за трансплантација, солзи ми потекоа

Марјан Миланов е човек на кој му бил трансплантиран бубрег од кадаверик. Не знае кој бил донорот, но оваа операција му го сменила животот

Интелектуалец во политиката

Визиите и идеите се убава работа, но треба да бидат осведочени со конкретни дела и начин на однесување.

Во пресрет на изборите во Унгарија: Орбан се расфрла со националистички пароли

Последниве недели во своите говори тој сè пожестоко ги повторува тезите кои многумина ги оценуваат како изразито националистички и расистички.

Њујорк тајмс во Косово: Десет мрачни години од прогласувањето на независност

- Ќе се разбудиш едно утро, ќе се погледнеш во огледало и ќе сфатиш дека плимата на историјата те прегазила - Ричард Холбрук му рече на Ивановиќ.

Тешки зборови во Минхен

На Минхенската конференција за безбедност според учесниците можеше да се види: времињата се несигурни како што одамна не биле.

Типичниот член на Конгресот на САД е 12 пати побогат од типичното американско домаќинство

Во 2015 година просекот на богатството во американскиот Конгрес бил најмалку 1,1 милион долари.

„Тој Шулц“ заминува

Мартин Шулц по една година се повлекува од лидер на СПД, оставајќи ја неговата партија во хаос.

Автомобилот на Александар Вучиќ: Моќно возило кое на сите им паѓа в очи

Јутарњи лист открива во каква лимузина го возеа Вучиќ низ Загреб: Стотка постигнува за 6,5 секунди, чини повеќе од еден милион.

Со формирањето на Југославија се спречи создавањето на „Голема Србија“

Југославија беше создадена како стремеж на народите од словенскиот југ да остварат слобода во независно политичко уредување.

Анте Томиќ: Небојша Глоговац беше ѓаволски духовит

„Духовит, така како што знаат само најдобрите, онака немарно и ненамерно. Невидена битанга“.

Заробени држави и збунета Европа: за новата стратегија на ЕУ за Западен Балкан

Српскиот коментатор Зоран Чичак ја анализа новата стратегија на ЕУ за Западен Балкан.

Зимските олимписки игри нема да ги загреат младите Јужнокорејци на обединување со Северот

Младите луѓе во голема мера го изгубија интересот за обединување. Тие ја гледаат Кореа како две одделни земји и не мислат дека е неопходно единството.

Карл Билд: Светот треба да обрне внимание на кризата околу името на Македонија

Ако Македонија повторно се блокира за влез во НАТО и ЕУ би можеле да видиме подигање на тензиите во историски нестабилната област.

SpaceX: Погледнете ги неверојатните снимки од автомобилот Тесла како ита кон Марс (ВИДЕО)

Компанијата Спејсикс (SPACEX) вчера создаде историја со успешното лансирање на автомобилот Tesla Roadster закачен на ракетата Falcon Heavy.

Миљенко Јерговиќ: Јужно од Сутла е пустош, прифаќање на водачи и страв од режими

Можеби малку е поинаку во Македонија, се чини дека во Скопје успеаја да оформат власт на некоја антинационалистичка, инклузивна основа.

Отворено писмо од прославениот уметник на БиХ до неговите сограѓани

„Ме боли, бидејќи мојата и уште неколку генерации премногу лесно ја предадовме веќе добро изградената Земја во рацете на примитивни националисти“.

Народна волја - но во чија корист?

Директната демократија можеби е најдобар начин за изразување на волјата на народот. Меѓутоа, постојат значајни проблеми со концептот на референдумите.

НАЈЧИТАНИ