• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0

Јункер: Црна Гора e пример за останатите земји од Западен Балкан

Црна Гора е членка на ОН, ММФ, СТО, а од лани и на НАТО.

Специјалниот пратеник на САД за Северна Кореја се повлекува од функцијата

Јун изјави за американски медиуми дека одлуката е лична и оти државниот секретар Рекс Тилерсон се обидел да го убеди да остане на таа функција.

Ким Џонг ун и татко му користеле лажни пасоши за патувања

Како што се наведува, визите им требале за патувања во Бразил Јапонија или Хонг Конг.

Хуманитарци на Сиријки им даваат храна во замена за секс

Стигнуваат нови извештаи од југот на државата за неморални постапки при распоредување хуманитарна помош.

Израел го запре планот за оданочување црковен имот во Ерусалим

Засега верските лидери не реагираа на одлуката за прекин на плаќањето даноци, но најавено отворање на Базиликата на Светиот гроб.

Руската Амбасада во Вашингтон доби нова адреса

На церемонијата на отворањето ќе присуствуваат американски сенатори и конгресмени, претставници од дипломатскиот кор и роднини на Немцов.

Емери за операцијата на Нејмар: Тоа се измислици

Нејмар денеска бил забележан како го напушта „Парк де Пренс“ на патерици.

Заврши драмата кај реката Морава - возачот што висеше над провалија е во болница ВИДЕО

Кај селото Мијатовац во Србија, на автопатот Белград-Ниш, камион ја сруши оградата на мостот.

Меланија Трамп кажа стоп на пукањата во американските училишта

Меланија за овој настан облекла тесен бел фустан, кој ја нагласил нејзината совршена фигура.

Во Саудиска Арабија именувана првата жена заменик министер

Саудиските жени не ќе може да служат во борбени единици, но ќе може да работат на обезбедување.

Талибанците предлагаат директни преговори со САД

Ова е првпат по повеќе од две години талибанците да иницираат преговори за прекин на конфликтот.

Џонсон: Лондон разгледува вклучување во воздушните напади во Сирија

Наводниот напад со хемиско оружје во Источна Гута доби осуда од Велика Британија, а вчера истиот го осуди и Белата куќа.

Подметната бомба пред локал на шефот на Интерпол во Подгорица

Според црногорските медиуми локалот пред кој е активирана бомбата е сопственост на шефот на Канцеларијата на Интерпол во Црна Гора, Дејан Дуровиќ.

Богата грчка заменик министерка примала од државата надомест за кирија

Таа ѕа 2 години од Владата примила помош од 23.000 евра за изнајмување стан. Заменик министерката и нејзиниот сопруг министер поднесоа оставка.

Канада планира да прими околу еден милион мигранти до 2020 година

За реализација на тригодишниот миграциски план ќе бидат потребни околу 440 милиони канадски долари (347 милиони американски долари).

Обвинителството бара 30 години затвор за поранешната претседателка на Јужна Кореја

Ако судот потврди дека е виновна, Парк ќе биде трет осуден јужнокорејски претседател.

Трамп: Би влетал во училиштето во Флорида дури и невооружан

Тој додаде дека верува оти поголемиот број од присутните во просторијата би постапиле како него.

Над 30 луѓе загинаа во силниот земјотрес на Папуа Нова Гвинеја

Од земјотресот се погодени провинциите Јужни Височини и Хела во центарот на најголемиот остров на тихоокеанската држава.

Јункер: Не барам од Дачиќ харакири

Србија мора да ги реши проблемите со владеењето на правото и правдата, како и да постигне правно обврзувачки договор со Косово.

Саудијките ќе може да служат во армијата

Саудиските жени не ќе може да служат во борбени единици, но ќе може да работат на обезбедување.

НАЈЧИТАНИ