• 17 јуни 2024
  • Вести денес: 0
МИА09:08 28 февруари 2018 ● Прочитано 1755

Џаред Кушнер, зетот и близок соработник на американскиот претседател Доналд Трамп, веќе нема пристап до доверливи информации од највисокото ниво означени под графата „Строго доверливо“, тврди неименуван претставник од Белата куќа.

Според истиот извор, Кушнер и уште неколку вработени во Белата куќа биле информирани во петокот дека нивниот пристап до доверливи информации бил намален од „строго доверливо“ на „доверливо “ ниво.

Досега Кушнер имаше привремено овластување за пристап до документите што содржат најделикатни информации.

Кушнер, кој е оженет со Иванка Трамп, најстарата ќерка на американскиот претседател, е задолжен за преговорите за израелско- палестинскиот мировен процес.

Ваквата информацијата беше соопштена по објавувањето дека многу соработници на Трамп се уште не добиле дозвола за постојан пристап до класифицираните информации, но и покрај тоа работат непречено со такви документи.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Јункер: Црна Гора e пример за останатите земји од Западен Балкан

Црна Гора е членка на ОН, ММФ, СТО, а од лани и на НАТО.

Специјалниот пратеник на САД за Северна Кореја се повлекува од функцијата

Јун изјави за американски медиуми дека одлуката е лична и оти државниот секретар Рекс Тилерсон се обидел да го убеди да остане на таа функција.

Ким Џонг ун и татко му користеле лажни пасоши за патувања

Како што се наведува, визите им требале за патувања во Бразил Јапонија или Хонг Конг.

Хуманитарци на Сиријки им даваат храна во замена за секс

Стигнуваат нови извештаи од југот на државата за неморални постапки при распоредување хуманитарна помош.

Израел го запре планот за оданочување црковен имот во Ерусалим

Засега верските лидери не реагираа на одлуката за прекин на плаќањето даноци, но најавено отворање на Базиликата на Светиот гроб.

НАЈЧИТАНИ