• 18 мај 2024
  • Вести денес: 0
МИА15:38 27 февруари 2018 ● Прочитано 1000

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години попладнево славеше убедлива победа против составот на Финска со 5:0 (1:0) во пријателски натпревар одигран во тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје. На тој начин „црвено-жолтите“ со убедлива победа ги започна подготовките за елитната квалификациска фаза за ЕП.

Филип Стојчевски го отвори резултатот во 15-тата минута, додека останатите четири погодоци на Македонија паднаа во второто полувреме. Атанасов беше прецизен од пенал во 52-та минута, а потоа Бојан Колевски постигна „хет-трик“ (54-та, 58-ма, 89-та минута).

Во овој меч, Вујадин Станојковиќ не можеше да смета на Елиф Елмас (Фенербахче), Дарко Чурлинов (Келн) и Димитар Митровски (Спортинг Лисабон).

Вториот меч меѓу репрезентациите ќе се игра в четврток.

Елитната квалификациска рунда во Скопје против Англија, Унгарија и Летонија почнува од 23-ти до 27 март во терминот предвиден од ФИФА за пријателски мечеви, а средбите ќе се играат на Националната арена „Филип Втори“ и на тренинг-центарот „Петар Милошевски“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Реал Мадрид нуди 70 милиони евра за Салах

Минатото лето Ливерпул плати 39 милиони евра на Рома за Мохамед Салах.

Челзи му нуди на Азар 300.000 фунти неделно

Овој износ не ги вклучува дополнителните бонуси и заработката на халфот од правата на користење на неговиот лик за комерцијални цели.

Поради временските услови, ФФМ ги одложи натпреварите од вторите лиги

Второлигашите ќе ги одиграат своите дуели во вторник на 6. март, одлучи Комисијата за натпревари при ФФМ.