• 13 јули 2024
  • Вести денес: 0
Плусинфо13:53 15 февруари 2018 ● Прочитано 6128

Со цел подигање на свесноста на јавноста и за подобро разбирање на тешкотиите со кои се среќаваат децата заболени од рак и нивните семејства, Меѓународната конфедерација на организации на родители на деца заболени од рак (ICCCPO) и нејзините членки го прогласиле 15 февруари за Меѓународен ден на децата заболени од малигни болести, чија цел е да се информира јавноста за проблемите на најмладите пациенти, да се собираат средства за нивно лекување, но и да се поттикне работата на локалните родителски здруженија.

Се претпоставува дека повеќе од 70 отсто од децата можат да оздрават во случај на навремено и адекватно лекување. Меѓутоа, само 20 отсто од децата имаат пристап до модерно лекување. Децата кои живеат во неразвиени земји прават 80 отсто од вкупниот број деца на светот.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Погледнете колкава штета им прави модерната технологија на претшколските деца

Стручњаците уште посериозно ги предупредуваат родителите дека мораат да им го ограничат времето што го поминуваат со таквите апарати

Блендирањето на храната не е толку здраво

Истражувањата потврдиле дека многу процеси во дигестивниот тракт се активираат само кога џвакаме.

Путерот го намалува ризикот од срцеви заболувања

Обемните проучувања покажале дека не постои директна врска помеѓу консумирањето на сите заситени масти и срцевите заболувања.

Коктел за добро утро

Со оваа мешавина ќе добиете вистинска инјекција за будење на организмот и помош во борбата против стресот.

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

НАЈЧИТАНИ