• 13 јули 2024
  • Вести денес: 0
Плусинфо15:50 15 февруари 2018 ● Прочитано 8002

Изедете неколку чешниња пржен лук и видете што се случува со вашето тело во следните 6 часа.

Лукот е многу здрав и познат по своите антибактериски, антигабични, антиоксидантни дејства. Освен тоа, ги убива клетките на ракот, лекува воспаленија, го јакне нашиот имунитет.

Обично е добро да се консумираат 2 чешниња лук дневно. Кај некои состојби е потребно и повеќе, но треба да се провери дозата во заисност од тоа што лекувате.

Лицата кои имаат проблеми со варењето, треба да знаат дека е лукот потежок за варењето и како таков треба да се избегнува.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Погледнете колкава штета им прави модерната технологија на претшколските деца

Стручњаците уште посериозно ги предупредуваат родителите дека мораат да им го ограничат времето што го поминуваат со таквите апарати

Блендирањето на храната не е толку здраво

Истражувањата потврдиле дека многу процеси во дигестивниот тракт се активираат само кога џвакаме.

Путерот го намалува ризикот од срцеви заболувања

Обемните проучувања покажале дека не постои директна врска помеѓу консумирањето на сите заситени масти и срцевите заболувања.

Коктел за добро утро

Со оваа мешавина ќе добиете вистинска инјекција за будење на организмот и помош во борбата против стресот.

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

НАЈЧИТАНИ