• 13 јули 2024
  • Вести денес: 0
Плусинфо09:58 20 февруари 2018 ● Прочитано 3953

Стапката на смртност кај новороденчињата во светот и натаму е алармантно висока, особено меѓу најсиромашните земји во светот, изјави УНИЦЕФ денеска во новиот извештај за смртност кај новороденчињата.

Бебињата родени во Јапонија, Исланд и Сингапур имаат најдобри шанси за
преживување, а новороденчињата во Пакистан, Централноафриканската Република и
Авганистан се соочуваат со најлоши изгледи.

„Иако бројот на смртни случаи кај децата под петгодишна возраст е повеќе од
преполовен во последниве 25 години, не е постигнат сличен напредок во
надминувањето на смртните случаи кај децата помали од еден месец“, изјави Хенриета
Х. Фор, извршниот директор на УНИЦЕФ.

„Со оглед на тоа што поголемиот дел од овие смртни случаи може да се спречат, јасно е дека ги изневеруваме најсиромашните деца во светот.“

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Погледнете колкава штета им прави модерната технологија на претшколските деца

Стручњаците уште посериозно ги предупредуваат родителите дека мораат да им го ограничат времето што го поминуваат со таквите апарати

Блендирањето на храната не е толку здраво

Истражувањата потврдиле дека многу процеси во дигестивниот тракт се активираат само кога џвакаме.

Путерот го намалува ризикот од срцеви заболувања

Обемните проучувања покажале дека не постои директна врска помеѓу консумирањето на сите заситени масти и срцевите заболувања.

Коктел за добро утро

Со оваа мешавина ќе добиете вистинска инјекција за будење на организмот и помош во борбата против стресот.

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

НАЈЧИТАНИ