• 13 јули 2024
  • Вести денес: 0
Плусинфо16:41 21 февруари 2018 ● Прочитано 4661

Супстанциите од целерот ги опуштаат артериите, овозможувајќи им да се шират и така придонесуваат за еластичноста на крвните садови кои во текот на зимата се често оптоварени со големите температурни разлики.

Освен тоа, хранливите материи од ароматичниот корен ја подобруваат крвната слика и циркулацијата, апетитот, ги отстрануваат пречките во варењето, додека ацетилениксот, една од неговите состојки, го запира ширењето на клетките на ракот.

Повеќе за ова прочитајте тука.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Погледнете колкава штета им прави модерната технологија на претшколските деца

Стручњаците уште посериозно ги предупредуваат родителите дека мораат да им го ограничат времето што го поминуваат со таквите апарати

Блендирањето на храната не е толку здраво

Истражувањата потврдиле дека многу процеси во дигестивниот тракт се активираат само кога џвакаме.

Путерот го намалува ризикот од срцеви заболувања

Обемните проучувања покажале дека не постои директна врска помеѓу консумирањето на сите заситени масти и срцевите заболувања.

Коктел за добро утро

Со оваа мешавина ќе добиете вистинска инјекција за будење на организмот и помош во борбата против стресот.

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

НАЈЧИТАНИ